جراحی انحراف بینی

عمل جراحی انحراف بینی

هدف از عمل جراحی انحراف بینی که جزو جراحی های درمانی به حساب می آید، صاف کردن تیغه بینی یا همان سپتوم و رفع مشکلات تنفسی ناشی از آن می باشد.

منحرف و کج بودن تیغه بینی ممکن است در اثر سانحه ای مانند تصادف، سقوط از ارتفاع، وارد شدن ضربه به بینی در ورزش های رزمی ایجاد شده باشد یا به طور مادرزادی در بینی شخص وجود داشته باشد.

 

جراحی انحراف بینی

 

عوارض ناشی از انحراف بینی چیست؟

کج بودن تیغه بینی به یک سمت و انحراف آن مشکلات بسیاری را برای افراد به وجود خواهد آورد که در ادامه تعدادی از آن ها را آورده ایم:

  • خونریزی مکرر بینی
  • عفونت های مکرر سینوسی
  • تنفس پر سر و صدا هنگام خواب
  • مسدود شدن یکی از سوراخ های بینی یا هر دوی آن
  • ترشحات پشت بینی، سر درد و درد صورت که همیشگی نبوده و فقط گاهی اوقات بروز می نماید.
  • احتقان بینی که به طور معمول یک طرفه می باشد.

تشخیص انحراف بینی چگونه صورت می گیرد؟

پزشک برای تشخیص این مشکل ابتدا به بررسی سوابق بیمار پرداخته، به انجام معاینات لازم بر روی او می پردازد و چنانچه نیاز باشد از ابزاری به نام آندوکسوپ برای بررسی دقیق تر بهره می گیرد. آندوسکوپ لوله ای نازک و بلند است که در قسمت انتهایی آن یک لامپ نوری کوچک تعبیه شده است.

نحوه جراحی انحراف بینی

قسمت ابتدایی و جلویی تیغه بینی از غضروف، قسمت عمیق تر و عقبی از بافت استخوانی تشکیل شده و داخل بینی به وسیله غشای مخاطی پوشانده می شود.

پزشک ابتدا برش کوچکی را در لایه پوششی جلویی بینی و به منظور رفع انحرافات موجود در تیغه آن ایجاد می کند.

چنانچه قسمت های عقبی و انتهایی تیغه دچار انحراف باشند پزشک برای دسترسی به ناحیه دارای انحراف، با استفاده از ابزاری مخصوص غشای مخاطی را کنار زده و برای درمان از آندوسکوپ بهره می گیرد.

لازم به ذکر است که دکتر محمد علی بلاغی ، جراح فک و صورت تمام تلاش و مهارت خود را به کار می گیرد تا در لایه سپتوم هیچگونه برش ناخواسته و اضافی ایجاد نگردد.

بخش های باقیمانده بعد از حذف بخش های دارای انحراف به وسیله تکنیک های خاص صاف شده و در انتها جراح مخاط بینی و لایه های پوششی آن را به موقعیت اصلی خود بازمی گرداند.

در نهایت از بخیه جذبی به منظور اتصال استخوان و غضروف سپتوم به غشاء سلولی بهره گرفته می شود.

پاسخ

شانزده + دوازده =

Call Now Buttonتماس با دکتر